Blog/Chrome tarayıcısında HTML5 videoları otomatik oynatma özelliği nasıl kapatılır?

Bilgi sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara

05.10.2017
Google Chrome web tarayıcı ayarlarından, videolarını JavaScript ve Flash kullanarak gösteren web siteleri için otomatik oynatmayı nasıl kapatabildiğimizi paylaşmıştık. Fakat videolarını HTML5 kullanarak gösteren web sitelerindeki videoları ise kapatamıyorduk. Gerçi Google bu yazımızın hazırlandığı tarihte, HTML5 özelliği ile gösterilen videoların da ayarlardan otomatik oynatma özelliğinin kapatılabilmesi için zaten bir çalışma yapıyor. Ancak şu anda bu özelliği kapatabilmenin yolu Chrome internet tarayıcımıza bir eklenti eklemekle çözebiliyoruz.

Chrome tarayıcısında söz konusu HTML5 videoları otomatik oynatma özelliği kapatabilmemizi sağlayan eklentiye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bununla birlikte aynı işlevi sağlayan diğer bazı eklentiler de Chrome Web Mağazasında bulunuyor. Ancak içlerinde en etkili ve popülar olan eklenti Disable HTML5 Autoplay olarak gözüküyor.

Eklentinin kullanımı ise oldukça basit. Eklentinin üzerine tıkladığınızda açılan pencerede Disable autoplay seçeneğini aktifleştirmeniz, HTML5 videoların otomatik olarak engellenmesini sağlayan Disable HTML5 Autoplay eklentisinin çalışmasını sağlıyor.

Diğer başka bir yöntem[düzenle]

Facebook ya da twitter gibi web sitelerinin kendi ayarlar panellerinden otomatik video oynatma özelliklerinin kapatılabilmesidir. Biz örnek olarak en çok kullanılan Facebook ve twtitter'ı verelim istedik. Fakat pek çok büyük web sitesinde söz konusu videoların otomatik olarak kapatılabilmesine dair ayarlar bulunduğunu ve bunu küçük bir araştırma ile öğrenebileceğinizi bilmenizi isteriz. Örneklerimiz ile ilgili ayarlara gelecek olursak, Facebook'ta Video Ayarları bölümünde "Videoları Otomatik Oynat" ayarları değiştirilebilmektedir. Twitter'da ise Hesap bölümünde Video otomatik oynatılıyor yazısının solundaki çentiği kaldırmanız yeterli oluyor.

Faydaları[düzenle]

Videoların otomatik olarak oynatılması özelliğini kapatmamızın bize sağladığı faydalar ise kotalı internet kullandığımızda kotamızın birden dolmasını önlemek ya da her ne kadar bilgisayar üzerinden sesi kapatabiliyor olsak da, aniden açılan sekmelerdeki bir videonun, bilgisayarın sesinin açık olması nedeniyle (videonun sesi de önemli) ani/şiddetli gürültüler gibi nedenlerdir.